نماینده حوزه مرکزی هرمزگان در خانه ملت عنوان کرد: نهادهای مختلفی در رشد یک جامعه تأثیر دارند اما آموزش‌وپرورش مهم‌ترین و تأثیرگذارترین نهاد در تشکیل یک جامعه سالم و پویا است.
حسین هاشمی تختی در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل آموزش‌وپرورش استان هرمزگان تصریح کرد: زیرساخت همه پیشرفتهای کشور در تمامی ابعاد درگرو تعلیم و تربیت ، علم و پژوهش فرزندان یک کشور است.
وی با اشاره به اینکه دانش آموزان آینده‌سازان یک سرزمین محسوب می‌شوند گفت: پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ، ملت‌سازی، دولت سازی و نظام سازی سه وظیفه نهاد آموزش‌وپرورش در جامعه است که باید به جد در دستور عملکردی یک‌نهاد باشد.
این مقام مسئول اضافه کرد: مدارس نه‌تنها مسئولیت انتقال علم و دانش را بر عهده‌دارند بلکه ارزش‌های دیگری مانند احساس مسئولیت، نظم و انضباط و تعهد در کودکان را ایجاد و تقویت می‌کنند و با سرمایه‌گذاری بر روی آینده‌سازان کشور اسلامی می‌توان در همه زمینه‌ها به سرمنزل مقصود رسید.
نماینده مردم بندرعباس، قشم، حاجی‌آباد، خمیر و ابوموسی با یادآوری اینکه آموزش‌وپرورش تنها دستگاهی است که در کشور نقش مستقیمی در تعلیم و تربیت و اشاعه فرهنگ عمومی دارد اظهار کرد: معلمان باید ارزش کار خود را بدانند و اجازه ندهند تا کسالت و خستگی در این کار خطیر و مهم آن‌ها تأثیر بگذارد.
رییس مجمع نمایندگان در این سخنرانی درباره مطالبه این مجمع از بدنه آموزش و پرورش گفت: یکی از انتظار دولت استفاده از نیروهای توانمتد استان در بدنه مدیریتی وزارت آموزش و پرورش است.
هاشمی تختی در پایان سخنان خود تأکید کرد: آموزش‌وپرورش باید بتواند با برنامه‌ها و طرح‌های متنوع در راستای پویایی، نشاط و سرزندگی دانش آموزان قدم بردارد و در این میان از علم و دانش مربیان و معلمان استفاده لازم را ببرد.