🔻 حسین هاشمی تختی :

آپارتمان های کوچک گوهری نایاب در روند ساخت‌وساز / برنامه ویژه مجلس و دولت برای خانه دار کردن اقشار متوسط و ضعیف

🔸عضو کمیسیون عمران مجلس، از کاهش ساخت واحدهای با متراژ کمتر از ۷۵ متر در ۱۰ سال اخیر انتقاد کرد و گفت: باید برای خانه دار کردن اقشار متوسط و ضعیف جامعه نسخه متفاوتی با اعطای تسهیلات ارزان پیچید.
🔹حسین هاشمی تختی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از کاهش ساخت واحدهای با متراژ کمتر از ۷۵ متر در ۱۰ سال اخیر، گفت: ارایه تسهیلات ارزان متناسب با توان مالی اقشار متوسط و ضعیف جامعه می تواند دوباره به ساخت وساز واحدهای نقلی که متقاضی زیادی در کشور دارد منجر شود.

🔶عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه باید از توان سرمایه گذاران در جهت افزایش ساخت و ساز در کشور استفاده کرد، افزود: سرمایه گذاران، انبوه سازان و همچنین شرکت های تعاونی می توانند در افزایش ساخت واحدهای نقلی مثمر ثمر باشند.

🔸نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به بررسی دلایل روند کاهش ساخت و ساز واحدهای متراژ کم در سال های اخیر در کمیسیون عمران مجلس، تصریح کرد: این موضوع در کمیسیون عمران مجلس با حضور مسئولان وزارت راه و شهرسازی، مدیران بانک مسکن و همچنین رئیس کل بانک مرکزی بررسی شد.

ساخت مسکن های لوکس اقشار ضعیف جامعه را خانه دار نمی کند

🔹این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه باید خانه هایی با متراژهای کم برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه ساخته شود،افزود:ارایه تسهیلات بانکی ارزان می تواند مسیر خانه دار شدن این اقشار را هموار کند زیرا بسیاری از دهک های متوسط و ضعیف جامعه توان خرید خانه های لوکس یا با متراژ بالا را ندارند.

🔻هاشمی تختی با انتقاد از اینکه میزان وام مسکن اعطایی بانک ها کفاف خرید یک خانه ۶۰ الی ۷۰ متری در کلانشهرها را نمی دهد، گفت: با توجه به این انتقادی که به ارایه تسهیلات وارد است مقرر شد دولت به ویژه وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن و همچنین بانک مرکزی راه حلی را طراحی کنند تا وامی اعطایی به اندازه ای باشد که خرید مسکن با پس انداز اندک مردم و این تسهیلات ممکن شود.

🔸این عضو کمیسیون عمران مجلس دهم، ادامه داد: از دیگر انتقاداتی که به نحوه تسهیلات دهی بانک ها در حوزه خرید مسکن وارد است سود بالای وام است که در این زمینه نیز باید بازنگری اساسی صورت گرفته و دولت با ارایه طرحی به مجلس این دغدغه را نیز رفع کند.

وی با بیان اینکه ارایه تسهیلات می تواند ساخت و ساز را در میان اقشار متوسط و ضعیف جامعه تقویت کند، افزود: با تقویت ساخت وساز در این دهک ها حجم خانه های نقلی باز هم افزایش می یابد.

باید رقم تسهیلات مسکن افزایش یابد

🔹این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: هر چند منابع مالی کشور محدود است اما باید میزان تسهیلات مسکن افزایش یابد در غیر این صورت خرید خانه در کلانشهرها ممکن نخواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه مهمترین اصل در ساخت واحدهای مسکونی با هر متراژی توجه به کیفیت سازه است، گفت: سازه ها با هر متراژی باید با کیفیت بالا ساخته شوند زیرا در غیر این صورت فاجعه ای همچون تخریب بناها در بازه زمانی کوتاه رخ خواهد داد.

🔻وی با بیان اینکه ایجاد تعادل در قیمت مسکن از دیگر ضرورت ها است، تصریح کرد: ایجاد تعادل نباید به کسر کیفیت سازه منجر شود از این رو تشدید نظارت ها ضروری است تا مشکلاتی همچون زلزله غرب کشور و تخریب سازه های نوساز رخ ندهد.

بازنگری در قانون نظان مهندسی با هدف افزایش کیفیت سازه ها در دستور کار است

🔸هاشمی تختی از بازنگری در قانون سازمان نظام مهندسی در کمیسیون عمران مجلس با توجه به اهمیت کیفیت سازه ها خبر داد و گفت: در حال حاضر نظارتی بر ساخت و سازها نیست و ساختمان سازی بدون تخصص انجام می شود.

🔸عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: افزایش ساخت وساز در کشور در هر متراژی می تواند به ایجاد تحرک در بازار مسکن و کاهش رکود کمک کند از این رو باید نشست های تخصصی در این باره برگزار شود./

خبرگزاری خانه ملت

http://t.me/hosseinhashemitakhti