حسین هاشمی تختی در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی موج همدلی با اشاره به نشست اخیر اعضای کمیسیون عمران مجلس با تعدادی از سفرا، از جمله سفرای ایران در نروژ، سوئد، روسیه، ژاپن، هلند و اتریش اظهار داشت: در این نشست مطالب متعددی از جانب سفرای مذکور بیان شده که مجموع نظرات و سخنان می تواند به منزله روشن سازی بخشی از راه و آینده کشور در حوزه سیاست خارجی به ویژه در رابطه با کشورهای اروپایی باشد.

وی با بیان اینکه برخورداری کمیسیون های مجلس به ویژه کمیسیون عمران از دانش روز مدیریتی دنیا و همچنین امکانات و تجهیزات جدید در حوزه زیرساخت های عمرانی از اهمیت بالایی برخوردار است، افزود: از جمله فوایدی که این نشست ها می تواند داشته باشد ایجاد هماهنگی و ارائه ظرفیت های استان به سفرا برای معرفی به سرمایه گذاران علاقه مند است که می تواند در زمان کوتاه تری ما را در استان ها به اهدافمان برساند.

نماینده شهرستان های بندرعباس، قشم، حاجی آباد، خمیر و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در نشست کمیسیون عمران با سفرای ایرانی خارج از کشور بر ثبات و هماهنگی داخلی برای تحقق دیپلماسی اقتصادی تأکید شد، اضافه کرد: وضعیت کنونی دنیا در دهه های اخیر به نحوی رقم خورده است که سفرا دیگر صرفا در حوزه مسائل سیاسی و فرهنگی ورود نمی کنند بلکه در کنار این دو مولفه مهم در حوزه دیپیلماسی اقتصادی نیز هر کشوری که از سفرای خبره تری برخوردار باشد مطمئنا می تواند شرایط بهتری را برای خود رقم بزند.

هاشمی تختی خاطر نشان کرد: در صورتی که سفرا بتوانند خوب عمل کنند می توان با فراهم سازی شرایط در داخل برای نشست سرمایه های خارجی، به امنیت اقتصادی کشور بیش از پیش کمک کرد.

عضو کمیسیون عمرانی مجلس بر ظرفیت بالای عمرانی کشور و همچنین مجاز بودن دولت برای استفاده از توانمندی سایر کشورها در حوزه عمرانی اشاره و افزود: در نشست مذکور همچنین از طرف اعضا انتقاداتی نیز به عدم دیپلماسی اقتصادی کارآمد در بدنه وزارت امور خارجه و به تبع آن سفرا بیان و همچنین راهکارهای لازم نیز ارائه شد که امید است در آینده بتوانیم شرایط بهتری را در این زمینه شاهد باشیم.

وی همچنین با اشاره به گزارش سفرای حاضر در این نشست به تداوم همکاری ها و ارتباطات اقتصادی نروژ، سوئد، روسیه و ژاپن بعد از خروج امریکا از برجام اشاره و گفت: می توان با رایزنی با شرکت های فعال در این کشورها به ویژه در حوزه فناوری ها و حمل و نقل و بنادر شاخص های این بخش ها را در هرمزگان ارتقا داد.

 

نماینده حوزه انتخابیه بندرعباس در بخش دیگری از سخنان خود به سخنان سفیر ایران در هلند اشاره و گفت: طبق برآوردهای صورت گرفته امیدواری زیادی وجود دارد که در جریان شکایت ایران در مورد اعمال تحریم های امریکا پس از برجام، دیوان لاهه رای به نفع جمهوری اسلامی ایران بدهد.

هاشمی تحتی اضافه کرد: در این صورت، شورای امنیت سازمان ملل نقش ضمانت اجرایی حکم را بر عهده دارد و می تواند امریکا را مجاب به اجرای حکم کند که اگر امریکا این حکم را وتو کند، آنوقت می توان از طریق افکار عمومی فشارهای لازم را به امریکا آورد و حقانیت ایران را بیش از پیش به گوش جهانیان رسانید.

عضو کمیسیون عمرانی مجلس یادآور شد: جلسه استماع شکایت ایران در دیوان لاهه به زودی برگزار می شود که پس از آن رویه اجرایی و تحقیقات سرعت می یابد.

انتها/