🔴 هاشمی تختی‌ :
بنگاه‌های اقتصادی به یاری آموزش‌وپرورش بیایند/۴۲۰مدرسه با ریسک ایمنی بالا در هرمزگان/ اعتبار ساخت مدرسه صفر است

🔺 رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس با انتقاد از اینکه اعتبار ساخت مدرسه در این استان صفر است، تصریح کرد: دولت حتی در تامین اعتبار دیوارچینی دور مدارس کم توان ظاهر شده است.

حسین هاشمی تختی‌ در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به وضعیت مدارس استان هرمزگان و نیاز آنها به بازسازی، نوسازی و تجهیز و توسعه گفت: در هرمزگان در حدود ۴۲۰ مدرسه تخریبی وجود دارد و ضمن بازدید از این مدارس مشاهده شد درس خواندن دانش‌آموزان در این مدارس با ریسک بالایی همراه است و با یک باران تند یا زمین لرزه ضعیف نیز احتمال ریزش وجود دارد و خطرآفرین است.

نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر در مجلس شورای اسلامی افزود: استان هرمزگان به ۱۶۰۰مدرسه نیاز دارد که این امر جزء کمبودهای استان به شمار می‌آید و اگرچه مجمع خیرین استان هرمزگان نیز کمک‌های خوبی کرده‌اند و در سال‌های گذشته ساخت و سازهای خوبی نیز صورت گرفته اما متاسفانه دولت نتوانسته به تعهدات خود عمل کند.

دولت حتی در محوطه‌سازی و دیوارچینی دور مدارس کم توان است

عضو ناظر مجلس در شورای فرهنگ عمومی استان هرمزگان در ادامه گفت: قرار بر این بوده ۵۰درصد خیرین کمک کنند و ۵۰درصد دولت کار را انجام دهد اما دولت حتی در بخش محوطه‌سازی و دیوارچینی دور آن نیز کم توان ظاهر شده و نتوانسته تامین اعتبار کند؛ بنابراین در این راستا مشکل وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: سال گذشته تنها ۶میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز و تعمیر مدارس استان هرمزگان اختصاص داده شد؛ ۳میلیارد تومان برای تجهیز و ۳میلیارد برای تعمیر و امسال نیز در حدود ۱۱میلیارد در نظر گرفته شده و مثل سال گذشته نیمی از آن برای تجهیز و نیمی برای تعمیرات استفاده خواهد شد لذا ضرورت دارد که سازمان توسعه و تجهیز مدارس کشور اعتبار خوبی در نظر بگیرد.

هاشمی تختی‌ با انتقاد از اینکه از اعتبارات استانی سهمی به عنوان اعتبار ساخت مدرسه در نظر گرفته نشده، تصریح کرد: اعتبارات استانی تنها برای تعمیر و تجهیز در نظر گرفته شده است بنابراین با توجه به گرمای منطقه و اینکه در هرمزگان بیشتر از مناطق دیگر در ساختمان‌ها فرسودگی ایجاد می‌شود، ضرورت دارد سازمان توسعه و تجهیز مدارس با اهتمام بیشتری به این موضوع بپردازد.

رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس در مورد دستگاه‌هایی که می‌توانند در این راستا به آموزش و پرورش کمک کنند افزود: با برخی از دستگاه‌های اقتصادی که می‌توانند کمک کنند مذاکراتی صورت گرفته و کمک‌هایی در این راستا انجام دادند از جمله پالایشگاه نفت بندرعباس که سال گذشته یک مجموعه بسیار خوب و مناسبی در شهر بندرعباس ساخت و در حدود ۳میلیارد تومان برای آن هزینه کرد تا یک آموزشکده مجهز ساخته شود.

دستگاه‌های اقتصادی و پردرآمد برای کمک به آموزش و پرورش باید وارد میدان شوند

عضو ناظر مجلس در شورای فرهنگ عمومی استان هرمزگان در ادامه گفت: برخی از دستگاه‌های دیگر که امکان کمک کردن دارند باید وارد میدان شوند مانند فولاد و آلومینیوم هرمزگان و صنایعی که در حاشیه شهر بندرعباس هستندو درآمدهای بسیار خوبی دارند که می‌توانند در این راستا بسیار کمک کنند.

وی تصریح کرد: مذاکراتی با سازمان بنادر و دریانوردی صورت گرفته و قول ساخت هنرستان با رشته دریانوردی و بندری داده‌اند که کار بسیار خوبی است چراکه در استان هرمزگان، بندر بزرگ شهید رجایی به عنوان مرکز ثقل تجارت اقتصادی خاورمیانه و جنوب خلیج فارس نیازمند احداث هنرستان فنی با گرایش و رشته دریایی است.

رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس در پایان گفت: تلاش می‌کنیم از حوزه‌های مختلف به کمک آموزش و پرورش بیایند و آموزش و پرورش نیز باید با همت بلند و اهتمام جدی پای کار بیاید تا این نقیصه برطرف شود.