حسین هاشمی تختی امروز در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی موج همدلی با اشاره به سفر کاری خود به هندوستان که با همراهی رئیس سازمان بنادر و دریانوردی، معاون امور بندری این سازمان، و یکی از اعضای کمیته بنادر و صنایع دریایی کمیسیون عمران مجلس صورت گرفت، این سفر را مثبت ارزیابی و اظهار داشت: در این سفر نشستی را با معاون وزارت دریانوردی و کشتیرانی هندوستان و مسئولان ارشد بندری این کشور داشتیم که گفت وگوهای مفصل و جامعی پیرامون نحوه آغاز کار آنها در بندر بهشتی چابهار داشتیم که مقرر شد طرف هندی زیرساخت های مورد نیاز و لازم را برای اجرای اپراتوری فاز یک این بندر با سرمایه گذاری ۸۵ میلیون دلار فراهم سازد.
وی یادآور شد: همچنین مقرر شده است که اعتباری معادل ۱۵۰ میلیون دلار نیز به صورت تسهیلات بانکی از طرف هندی ها در اختیار کشور برای فعالیت شرکت های متقاضی برای مشارکت در توسعه بندر شهید بهشتی قرار می گیرد.
رئیس کمیته بنادر و دریانوردی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ساز و کارهای مورد نیاز آماده و همکاری ها در مسیر خوبی قرار دارد، افزود: از طرفی پیرامون نحوه و مدت حضور هندی ها در چابهار نیز گفت وگو شد که در این راستا مقرر گردید هندی ها طی یک قرارداد موقت دو ساله به صورت مقدماتی و یک قرارداد هشت ساله جمعا به مدت ۱۰ سال در بندر بهشتی چابهار امور توسعه ای را به عهده بگیرند.
وی اظهار داشت: در این ادامه هیئت اعزامی، سفری به بمئی بزرگترین شهر تجاری هند داشت که در این سفر نیز بازدیدهایی از توانمندی های تجاری و بندری این شهر صورت گرفت.
هاشمی تختی خاطر نشان کرد: با بازدیدهای صورت گرفته می توان این اطمینان را یافت که هندی هم توانایی و هم عزم لازم را برای توسعه بندر شهید بهشتی دارند.
وی اظهار امیدواری کرد؛ در داخل نیز شرایط مورد نیاز در اسرع وقت برای حضور هندی ها در بندر شهید بهشتی فراهم شود که می تواند در شرایط کنونی و این مقطع حساس کشور، زمینه حضور سایر شرکت های هندی در حوزه های دیگر را نیز فراهم آورد.
این نماینده مجلس به یک دیدار با فعالان تجاری و صنعتی بخش خصوصی هند در بمئی اشاره و افزود: این بخش نیز آمادگی خود برای حضور و همکاری در ایران را اعلام داشته باشد.
هاشمی تختی همچنین به برگزاری نشست های مشترک دیگر با حضور سرکنسول ایران در بمبئی طی این سفر اشاره و افزود: این نشست ها با حضور مسئولان هواپیمایی هما، نفتکش و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، بانک پارسیان و … برگزار شد که در آنها نیز گفت وگوها و مباحث ارزشمندی مطرح شد که می تواند در صورت پیگیری ثمرات خوبی را نصیب توسعه کشور کند.
انتها/