به گزارش ستاد اطلاع رسانی موج همدلی، حسین هاشمی تختی در مراسم کلنگ زنی پروژه جامع گردشگری چربه ماروم که با حضور سرپرست میراث فرهنگی استان و دیگر مسئولان شهرستان و همچنین جمع کثیری از مردم فین برگزار شد، با اشاره به ظرفیت ها و شرایط طبیعی، تاریخی، فرهنگی و نیروی انسانی این منطقه از شهرستان بندرعباس، اظهار داشت: این بخش علی رغم تمامی ظرفیت ها، کماکان دچار نارسایی ها و کمبودهایی است که همه باید دست به دست هم دهیم و مشکلات را رفع و رونق دوباره را به این منطقه تاریخی برگردانیم.
وی به قدمت استقرار بخشداری در فین اشاره و افزود: بسیاری از مراکز بخش ها با عمر و قدمت یک دهم بخشداری فین، به شهرستان ارتقا یافته اند که جا دارد برای رفع چالش های موجود بر سر راه شهرستان شدن طبق شاخص های مورد نیاز حرکت کنیم.
نماینده حوزه انتخابیه بندرعباس با بیان اینکه کاهش جمعیت و رونق این منطقه یکی از چالش ها و اشکالات اساسی بر سر راه شهرستان شدن فین است، ادامه داد: می توان با رونق گردشگری و توسعه محورهای مواصلاتی منتهی فین، به مرکز استان و شهرستان لار فارس، امید به آینده و جمعیت را در فین افزایش و مانع از کاهش جمعیت آن شد.
وی به قابلیت های باغ شهر فین در حوزه اکوتوریسم اشاره و افزود: باغ و استخر، بام فین، قلعه فین، چربه ماروم و ده ها جاذبه طبیعی و تاریخی در بخش فین در کنار فرهنگ غنی و مهمان نوازی مردمان این منطقه و صنایع دستی پویا و زنده، می تواند به عنوان محورهای گردشگری قرار گیرد که جا دارد بر روی آن تمرکز لازم را صورت دهیم.
عضو کمیسیون عمرانی یادآور شد: باغ شهر فین و ماروم شرایط خوبی برای ایجاد مجتمع ها و واحدهای بومگردی دارند که می تواند علاوه بر تقویت اقتصاد محلی و ایجاد اشتغال؛ فرهنگ، تاریخ و صنایع دستی فین را نیز به سایر مناطق ایران معرفی کند.
وی یادآور شد: رایزنی های لازم با مجموعه راه آهن کشور و استان را برای بهره مندی و کاربردی شدن ایستگاه راه آهن فین در خدمت اقتصاد و حمل و نقل بخش نیز صورت گرفته که در آینده اخبار خوبی از این مبحث خواهیم داشت.
در مراسم کلنگ زنی پروژه گردشگری چربه ماروم فین، علاوه بر سخنرانی هاشمی تختی، مسئولان محلی و سرپرست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز پیرامون وضعیت کلی منطقه سخنانی ایراد کردند.
به گفته مختاری سرپرست میراث فرهنگی هرمزگان، اعتباری معادل ۳۸۰ میلیون، و ۱۰۰ میلیون تومان به ترتیب برای طرح گردشگری چربه ماروم و بازسازی قلعه فین در نظر گرفته شده که در مقطع زمانی پنج ساله به این دو طرح تخصیص می یابد.
انتها/