به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موج همدلی، حسین هاشمی تختی در دیدار با دکتر خون‌میرزایی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات کشور ضمن مذاکره پیرامون مسائل مختلف در حوزه شیلاتی استان و کشور اظهار داشت: هرمزگان ظرفیت بالایی در توسعه صنعت پرورش ماهی در قفس و میگو دارد.

وی ضمن دعوت از رئیس سازمان شیلات کشور برای حضور در هرمزگان، از حسن توجه و وعده مساعد “خون میرزایی” برای نگاه ویژه به سرمایه گذاری در دشت های ساحلی و پرورش میگو در قفس قدردانی کرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس همچنین اضافه کرد: در حال حاضر علی‌رغم توسعه حاصله در بعد پرورش میگو در مناطق ساحلی، مردم محلی و بومیان آنگونه که باید نقشی در مدیریت و سرمایه گذاری ها برای توسعه این بخش ندارد، که در همین راستا سفر معاون محترم وزیر می تواند زمینه تحقق پیشنهادات مدنظر ما در استان برای دخیل شدن ساکنان محلی در صنعت پرورش میگو در قالب تعاونی ها را بیش از پیش محقق سازد.

هاشمی تختی همچنین با بیان اینکه فعالیت های غیرقانونی و تخطی از قوانین توسط شناورهای صیادی بزرگ و صنعتی، سبب نگرانی های شدید، صیادان ساحل شرقی استان طی چند سال اخیر شده است، اظهارامیدواری کرد؛ سازمان شیلات آنطور که گزارش کرده، به مقابله جدی خود با قانون شکنی‌ها و افزایش نظارت‌ها، و مقابله ادامه دهد، تا حدی که شرایط به سال‌های قبل برگردد و این امر برای ساحل نشینان قابل لمس شود.

وی در عین حال از تلاش های سازمان شیلات در ماه های اخیر به دلیل لغو مجوز شناورهای خاطی و اقدامات و جدیت صورت گرفته قدردانی و تاکید کرد؛ صیانت از منابع آبزی همواره باید مورد دغدغه همگان باشد چرا که منابع آبزی علاوه بر حساسیت اکولوژیکی، در قرن‌های متمادی محل کسب درآمد و معاش ساحل نشینان بوده و هستند و نمی توان با صید صنعتی و مخرب، این منابع را از بین برد.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس با اشاره به برخی از گلایه ها و نارضایتی ها به ویژه در قشم، پیرامون عدم رعایت عدالت در واگذاری مجوزهای صیادی اضافه کرد: بسیاری از ساحل نشینان که در هرمزگان صیادی شغل آبا و اجدادیشان است، بر این عقیده اند که سهم مجوزهای واگذار شده صیادی به مردم استان، به نسبت سایر استان های ساحلی جنوبی کمتر است و بعضا سهمیه مربوط به استان در حالی به صیادان استان های دیگر واگذار شده و می شود که بسیاری از صیادان فعال بومی به دلیل کمبود سهمیه موفق به دریافت مجوز نشده اند.

وی تاکید کرد: سازمان شیلات بتواند در این زمینه رضایت صیادان و ساحل نشینان استان را فراهم کنند.

هاشمی تختی همچنین از رئیس سازمان شیلات کشور به دلیل انتصاب یک مدیر هرمزگانی بر مسند اداره شیلات کیش قدردانی و یادآور شد: مجمع نمایندگان هرمزگان با دغدغه ای که در حوزه های شیلاتی و آبزی پروری دارد آماده هرگونه همکاری با مدیران سازمان شیلات باهدف توسعه و پایداری شغل ها و صنایع وابسته شیلاتی است.

انتها/