به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موج همدلی حسین هاشمی تختی در نشست شب گذشته شورای هماهنگی مدیریت بحران استان که با محوریت مقابله با آفت ملخ و به ریاست استاندار و با حضور معاون وزیر جهاد و رئیس سازمان حفظ نباتات کشور برگزار شد، اظهار داشت: تاکنون در این راستا کارهای خوب و ارزنده‌ای علی‌رغم گرما و صعب العبور بودن مناطق انجام شده است.

وی ضمن قدردانی از دست اندرکاران امر مقابله با آفت ملخ، ادامه داد: مردم نیز به این بسیج عمومی ملحق شده‌اند که نیاز است آموزش های لازم نیز در این راستا ارائه شود تا شاهد بروز مشکلات و چالش ها در باب سلامت آنها نباشیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه، طبق گزارش‌های موجود، باید خود را برای موج دوم و سوم هجوم ملخ ها نیز آماده کنیم، افزود: طبق بررسی های صورت گرفته، ملخ ها پس از خروج از کشور و هجوم به سمت پاکستان و هند، ممکن است مجدد به سمت ایران برگردند که باید خود را از الان برای مقابله با موج‌های بعدی آماده کنیم.

هاشمی تختی تاکید کرد: آمادگی ها و امکانات و دستورالعمل‌ها پیرامون مقابله با آفت ملخ را باید در بازه های زمانی بلند مدت و حدود چهار ساله ببینیم.

وی به محدودیت های پروازی و تجهیزاتی اشاره و افزود: باید بررسی شود که آیا می توان از تکنولوژی های جدید نیروی های دفاعی و نظامی همانند پهپادها کمک گرفت.

وی تاکید کرد: نیاز است وزارت جهاد کشاورزی دولت را به طور دقیق از گستردگی و آسیب‌زا بودن چالش موجود، مطلع کند تا در این راستا عزمی عمومی و ملی برای رفع بحران شاهد باشیم.

وی گفت: از آنجایی که هرمزگان مرکز ورود ملخ ها به کشور است، نیازمند تامین اعتبارات برای ایجاد آمادگاه ویژه مقابله با ملخ در این استان هستیم تا از این طریق استان های همجوار نیز مورد پوشش قرار گیرد.

وی در پایان تصریح کرد: نباید قضیه را تمام شده فرض کرد بلکه باید با جدیت بیشتر به مقابله با این آفت ادامه داد.

انتها/