به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موج همدلی حسین هاشمی تختی امروز در جمع کارکنان اداره کل و مدیران آموزشگاه‌های آزاد فنی حرفه‌ای ضمن تبریک روز ملی کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، با بیان اینکه حوزه اشتغال کشور در حال حاضر از کمبود مهارت و تخصص رنج می‌برد، اظهار داشت: علی‌رغم فارغ‌التحصیلی هزاران نفر طی سال در رشته‌های تئوری، آنگونه که باید افراد متخصص در کشور تربیت نشده‌اند که این امر به منزله کم توجهی به مبحث کلیدی مهارت‌افزایی است.

وی اضافه کرد: مهارت آموزی یک رکن در تضمین اشتغال آینده یک جامعه و بهبود و ارتقای سبک زندگی آن است و هیچ چیز به اندازه مهارت آموزی نمی‌تواند اشتغال آینده افراد را در جامعه تضمین کند.

نماینده بندرعباس تصریح کرد: متاسفانه در گوشه و کنار، بعضاً کارآیی مدارک و گواهینامه‌های سازمان‌ها و آموزشگاه‌های فنی مهارتی نیز زیر سئوال است چراکه در صدور آن‌ها حساسیت لازم اعمال نمی‌شود و باید در این زمینه دغدغه جدی‌تری داشته باشیم.

هاشمی تختی با بیان اینکه در برخی از حوزه‌ها، فضا برای کار مهیا و فراهم نیست، اضافه کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر علیرغم توسعه کمی مراکز آموزشی عالی، به کیفیت آموزش و مهارت‌افزایی توجه نشده است.

هاشمی‌تختی خطاب به مدیران فنی حرفه‌ای استان تاکید کرد: انتظار ما بر این است که در حوزه نیازسنجی و احصا مهارت‌های لازم برای صنایع استان، تلاش بیشتری شود و در عین حال بر دانشگاه‌ها نیز وظیفه است که جهت‌گیری کاربردی‌تری به خود بگیرند.

نماینده شهرستان‌های بندرعباس، قشم، خمیر، حاجی‌آباد و ابوموسی با بیان اینکه بندرعباس یکی از بزرگ‌ترین شهرهای بندری کشور و تنهاترین بندر کانتینری ایران در مجاورت آن قرار دارد، افزود: در هرمزگان با وجود همه ظرفتیت‌ها، متاسفانه مراکز آموزشی مهارتی و دانشگاهی مرتبط با شغل‌های دریانوردی نداریم به‌نحوی که بسیاری از جوانان استان برای تحصیل و کسب مهارت در این رشته‌ها مجبورند به چابهار و یا بوشهر عزیمت کنند.

هاشمی‌تختی گفت: نیاز است اداره کل فنی حرفه‌ای استان در حوزه‌های کشاورزی، صنعتی و صنایع دریایی ساحلی نیز به طور جد وارد عمل شود.

انتها/