September 19,2020 | ۱۳۹۹/۰۶/۲۸

جزایر و شهرهای هرمزگان در انتظار تدبیر دولت برای مهار کم‌آبی هستند

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، حسین هاشمی‌تختی عصر روز دوشنبه در نشست شورای اداری استان هرمزگان که با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور برگزار شد، اظهار کرد: جزایر و شهرهای استان هرمزگان در عطش کم آبی و بی‌آبی می‌سوزند و این در حالی است که تا قبل از بروز خشکسالی‌های پیاپی در این استان، مردم این منطقه از کشاورزی و توانایی اقتصادی ویژه‌ای برخوردار بودند و هرمزگان کانون تولید برخی از محصولات ارزشمند کشاورزی بود.

وی افزود: بیش از ۱۷ سال از بروز خشکسالی‌های پیاپی در استان هرمزگان می‌گذرد و بروز بیماری‌های نظیر جاروک جادوگر نیز مزید بر علت شده و کشاورزی و باغداری هرمزگان را نابود کرده است.

رئیس مجمع نمایندگان استان هرمزگان با بیان این که بسیاری از باغات دشت میناب در اثر خشکسالی و بیماری نابود شده و کشاورزان و باغداران زیادی سرمایه‌های خود را از دست داده‌اند، خاطرنشان کرد: وضعیت مناسب آبی منطقه شرق هرمزگان موجب شد تا برای جبران نیاز به آب برای توسعه شهر بندرعباس به منابع آبی دشت میناب متوسل شویم.

هاشمی‌تختی ادامه داد: به تدریج نیاز آبی شهرستان بندرخمیر نیز به دشت میناب تحمیل شد و این شرایط سال به سال تشدید شده و نیاز روزافزون بیش از ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر از مردم استان هرمزگان به این دشت میناب وابسته شده است.

وی گفت: برداشت روزانه ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ لیتر در ثانیه از منابع آبی دشت میناب میزان بسیار بالا و قابل توجهی است که باید به تدریج این میزان را با استفاده از آب‌شیرین‌کن‌ها کاهش دهیم تا هم بحران شهر میناب و روستاهای آن التیام یابد و هم راه‌های مطمئن‌تری برای تامین آب مورد نیاز مردم بندرعباس و بندرخمیر جایگزین شود.

نماینده مردم بندرعباس در مجلس تاکید کرد: ما در جریان بررسی برنامه ششم توسعه کشور آماده‌ایم تا در مجلس شورای اسلامی شرایط و نیازهای قانونی و ضوابط مورد نیاز برای رفع مشکلات سرمایه‌گذاری در سواحل را مرتفع کنیم و در عین حال امکان تخصیص منابع ویژه برای احداث چندین مجتمع آبشیرین‌کن را تامین کنیم.

هاشمی‌تختی تصریح کرد: کشورهای مختلفی در منطقه از ظرفیت آبشیرین‌کن‌ها استفاده می‌کنند و ما نیز می‌توانیم از این تجربیات بهره برده و بحران کم‌آبی و بروز تنش‌های مستمر آبی در هرمزگان را پایان دهیم.

وی اظهار داشت: مردم هرمزگان چشم انتظار تدبیر دولت در زمینه مهار مشکلات کم آبی در استان هستند.